Dhcp

Iš Žinynas.
Jump to navigation Jump to search

IP adresų paskirstymas tinklo mazgams gali būti atliekamas rankiniu būdu, bet tada reikia didesnio adresų kiekio ir ne visada jie bus išnaudoti, todėl gana dažnai naudojamas automatinis adresų paskirstymas. Tam reikia specialios tinklo tarnybinės stoties (serviso) DHCP (Dinamic Host Confi-guration Protocol), automatiškai priskiriančios adresą prijungto ir veikiančio tinklo adresui. Dėl saugumo dinaminis adresas gali būti suteikiamas terminuotai, t. y. tam tikram laikui, ypač tai aktualu, jei mazgų skaičius yra didesnis nei realių IP adresų kiekis. Be to, naudojant šią taktiką galima turėti ir daugiau priskiriam adresų nei yra iš tikrųjų. Toks paskirstymas geras tuo, kad išjungus mazgą iš tinklo IP adresas iš karto lieka laisvas.

Vienas iš IP adresavimo tikslų yra lokaliųjų tinklų efektyvaus bendravimo įgyvendinimas. Pagrindinis uždavinys šiuo atveju yra IP adresų susiejimas su lokaliaisiais adresais. Tam naudojamas specialus adresų paskirstymo protokolas (Address Resolution Protocol, ARP) dinamiškai priskiriantis kiekvienam IP adresui LAN tinklo adresą. Jis remiasi vietiniame tinkle naudojamu kanalinio lygmens protokolu. Toks poreikis atsiranda tada, kai IP modulis perduoda duomenis vietiniam tinklui, pavyzdžiui Ethernet. Protokolas dirba naudodamas ARP lenteles. Lentelėje kiekvienam IP adresui, naudojamam tinkle, priskiriamas atitinkamas MAC adresas. Įrašo tipas nurodo, kaip jis suformuotas: jei įrašytas rankiniu būdu - statinis, jei programos - dinaminis.

Daugiau apie tinklus[keisti]

Paskirstymo lentelių peržiūrai naudojama speciali programa arp, paprastai esanti visose operacinėse sistemose. Ją panaudojus galima sužinoti, kokiam IP adresui koks MAC adresas priskirtas ir pan. Internet tinkluose be skaitinių adresų naudojami simboliniai vardai. Jie dar vadinami domeniniais ir sudaromi pagal tam tikrą hierarchinę struktūrą. Viso vardo dedamosios skiriamos taškais ir rašomos tokia tvarka (pvz.: tinklas2.lab08.eofnet.lt):

  • a) galinio mazgo vardas (tai gali būti kompiuterio vardas, pavyzdyje - tinklas2);
  • b) mazgų grupės vardas (organizacijos padalinio pavadinimas ir pan., pavyzdyje - lab08);
  • c) stambesnės mazgų grupės vardas (pagrindinio domeno potinkliai, t. y. jungiančiųjų organizacijų - konsorciumo ir pan. pavadinimas, pavyzdyje - eofnet);
  • d) aukščiausiojo lygmens domeno pavadinimas (dažniausiai tai su geografine vieta susietas pavadinimas arba šalies ženklas, pavyzdyje .lt).

Todėl kiekvieną į tinklą įjungtą kompiuterį galima identifikuoti dviem būdais: skaitmeniniu (199.319.428.17) ir simboliniu vardu (tinklas2.lab08.eofnet.lt). Simbolinis adresas yra perkoduojamas iš skaitmeninės formos į simbolinę ir, atvirkščiai, tą darbą atlieka vardų tarnybinės stotys DNS (Domain Name Server). arba HOSTS.