BeOS

Iš Žinynas.
21:13, 2 spalio 2013 versija, sukurta \dev\null (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
BeOS
Beos.png
BeOS R5
Kūrėjas Be Inc.
OS šeima BeOS
kūrimo būsena Nebekuriamas
Kodo modelis Uždaro kodo programinė įranga
Paskutinė versija R5.1 ("Dano") / 2001 m. lapkritis.
Branduolio tipas Hibridinis branduolys
Licencija Nuosavybine licensija
Svetainė BeOS 5 Personal Edition

BeOSoperacinė sistema, kurios pirmosios versijos buvo skirtos kompanijos Be gamintiems BeBox kompiuteriams, iš pradžių naudojusiems AT&T Hobbit procesorius, vėliau, dėl sustabdytos jų gamybos, buvo pereita prie PowerPC architektūros. BeOS pirmoji versija parašyta 1991 metais, C++ kalba.

BeOS turi grafinę sąsają, palaiko keletą procesorių, naudoja specifinę failų sistemą (BFS). Sistema vėliau buvo pritaikyta ir Intel procesoriams.

BeOS pasižymi sugebėjimu pilnai išnaudoti daugiaprocesorines sistemas, daugiagijiškumu, mikrobranduoliu, draugiška vartotojui grafine sąsaja.

Įsigijimo ir naudojimo galimybės[keisti]

BeOS buvo komercinė uždaro kodo sistema, kurios paskutinė R5 PRO versija kainavo apie 70 JAV dolerių. Maždaug nuo 2000 metų autoriai siūlė apribotą sistemos versiją nemokamai. Ši versija vadinosi BeOS Personal Edition (BeOS PE). Ją buvo galima paleisti iš Microsoft Windows ar Linux sistemų. Jos tikslas buvo sudominti naujus vartotojus šia sistema ir leisti programuotojams susipažinti su BeOS galimybėmis bei privalumais. Taip pat buvo nesunku sistemą perkelti į atskirą disko skirsnį ir naudoti kaip pilnavertę sistemą. Vėliau, po „Be“ įmonės žlugimo, atsirado įvairūs abejotino legalumo platinamieji paketai, paremti šia versija su atnaujintomis programomis bei tvarkyklėmis.

Šiuo metu sistemos vartotojų viltys susijusios su atviro kodo projektu Haiku, kurio tikslas atkurti BeOS atviro kodo pagrindu.

BFS failų sistema[keisti]

BeOS'e naudojama 64 bitų žurnalinė failų sistema BFS su išplėtotu atributų (požymių) sluoksniu, kuriame be įprastų (failų dydžio, datų, leidimų, tipų požymių) galima susikurti savus pagal poreikius. Failų paieška galima pagal visus atributus bei įvairius jų derinius, ji labai greita. BFS, kaip ir dauguma paplitusių failų sistemų, primena „medžio“ struktūrą, skirtingai nei Microsoft Windows operacinėse sistemose, diskams raidės nėra priskiriamos, leidžiama pasirinkti laikmenos pavadinimą savo nuožiūra. BeOS sistemoje pagrindinis diskas visuomet yra „boot“, be to kiekviena BFS laikmena turi aplanką „home“.

Nuorodos[keisti]