OpenFirmware

Iš Žinynas.
Jump to navigation Jump to search

Open Firmware“ arba „OpenBoot Sun Microsystems“ yra standartas, apibrėžiantis kompiuterio programinės ir aparatinės įrangos sąsajas, anksčiau patvirtintas Elektros ir elektronikos inžinierių instituto (IEEE). Standartą sukūrė „Sun“ jis buvo naudojamas „Sun“, „Apple“, IBM, ARM ir daugelio kitų ne x86 PCI mikroschemų rinkinių tiekėjų. Open Firmware leidžia sistemai įkelti nuo platformos nepriklausomas tvarkykles tiesiai iš PCI kortos, taip pagerinant suderinamumą. Open Firmware gali būti pasiekiama su "Forth" kalbos shell interpretatoriumi, funkcionalumas panašus kaip analogiškas EFI standartas kurį naudoja Intel, tačiau turintis mažiau pridėtinių dalių. Open Firmware aprašyta IEEE standarte IEEE 1275–1994, kurio nuo 1998 m. Nepatvirtino Atviros programinės įrangos darbo grupė (OFWG), todėl IEEE jį oficialiai panaikino. 2006 m. „Open Source“ bendruomenei buvo išleista keletas komercinių Open Firmware įrangos versijų, įskaitant „Sun OpenBoot“, „Firmworks OpenFirmware“ ir „Codegen SmartFirmware“. Atviras kodas pasiekiamas iš projekto „OpenBIOS“. „Sun“ atšaka prieinama pagal BSD licenciją.

Pasiekimas[keisti]

Sun SPARC sistemose, Open Firmware sąsaja parodoma tik įjungus sistemą, prieš įkraunant sistemos programinę įrangą. Jei prijungta klaviatūra, pagrindinis vaizdo ekranas bus naudojamas kaip konsolės terminalas, o „Open Firmware“ bet kada gali būti įjungta iš naujo, paspaudžiant klaviatūros mygtuką Stop-A (L1-A). Jei klaviatūra neprijungta, tada pirmoji serijos linija (angl. Serial line) sistemoje paprastai naudojama kaip konsolė, o „Open Firmware“ dar kartą įkraunama siunčiant serijos eilutei (angl. Serial Line) „Break“. Kol veikia sistemos programinė įranga, įvairius „Open Firmware“ parametrus galima nuskaityti arba įrašyti naudojant komandą eeprom.


PowerPC paremtame Apple Macintosh kompiuterjye, Open Firmware sąsaja galima pasiekti spaudžiant ir laikant ⌘ Cmd+⌥ Option+O+F sistemos krovimosi metu. Mac kompiuteriuose su Intel procesoriais Open Firmware nėra, ji pakeista į EFI (Extensible Firmware Interface). Anksčiau dar prieš pasirodant PowerBook 3400, prisijungti prie Open Firmware buvo galima per modem prievadą. Ši sąsaja dažniausiai naudojama programinės įrangos kurėjų arba IT personalo, ieškant galimos problemos sistemoje. Daugeliui užduočių atlikti Mac OS X operacijų sistema turi aukšto lygio grafinę vartotojo sąsają kuri gali pakeisti dalį Open Firmware nustatymų. Pavyzdžiui.: Galima nustatyti iš kurio disko krauti OS, bet su keleta trūkumų, pvz.: negalima nustatyti jog krautųsi USB flash įrenginiai, bet tai galima padaryti iš Open Firmware parašius boot ud:,\\:tbxi komandą. Taip pat kai kuriuos Open Firmware nustatymus galima pakeisti naudojant nvram komandą Mac OS X sistemoje. Taip pat skaitykite kaip teisingai įkrauti kompiuterį iš USB flash.

Pegasus įrenginiuose sąsają galima pasiekti esc mygtuku, sistemos startavimo metu.

IBM Power sistemose, Open Firmware sąsaja gali būti pasiekta per SMS Boot meniu. O SMS boot menių gali būti pasiektas spaudžiant 1 arba F1 sistemos startavimo metu, po geležies patikrinimo bet prieš startuojant OS.

OLPC XO-1 nešiojamame kompiuteryje Open Firmware reikalauja kūrėjo rakto (angl. Developer key), kuris gali būti gautas po registracijos su OLPC. Po rakto įdiegimo, įsijungiant sistemai spaudžiamas Esc.