Linux

Iš Žinynas.
23:04, 10 gegužės 2006 versija, sukurta \dev\null (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search
Linux simbolis/logotipas: Pingvinas 'Tux'


Linux - tai laisvos (atviro kodo) operacinės sistemos branduolio (kernel) pavadinimas. Labai dažnai Linux vadinamas ne branduolys, o tiesiog pati operacinė sistema (dažnai tiesiog vadinama GNU/Linux). Šią operacinę sistemą sudaro Linux branduolys, programinė įranga iš GNU projekto bei kitos laisvai platinamos programos ir pagalbiniai įrankiai.

Iš pradžių Linux branduolys buvo skirtas i386 architektūros procesoriams, tačiau vėliau buvo patobulintas, kad tiktų įvairios architektūros kompiuteriams. Linux dabar naudojamas ir asmeniniuose kompiuteriuose, ir superkompiuteriose, taip pat - mobiliuose telefonuose ir kitose buitinėse sistemose.

Istorija[keisti]

1991 metais Suomijos Helsinkio universiteto studentas Linus Torvalds parašė džiugų laišką į comp.os.minix naujienų grupę pranešdamas apie tai, kad jo kuriama operacinė sistema jau "beveik veikia" (originalus laiškas - groups.google).

Ši data ir šis laiškas oficialiai laikomas Linux gimtadieniu. Po šio laiško Linux projektas pritraukė daugybės programuotojų iš viso pasaulio dėmesį ir buvo toliau tobulinamas.


Slackware Linux 10.2 distribucija su Gnome 2.12.3 grafine aplinka. Programos: nautilus, xmms, firefox, xchat.

Distribucijos[keisti]

Vis dažniau linux (arba sulietuvintu žargonu linuksas) vartojamas apibūdinant Linux distribucijas, kuriose yra Linux branduolys, GNU programos ir daug kitų paprastai laisvų programų. Skirtingos distribucijos gali būti taikomos specifiniams tikslams, tačiau populiariausios distribucijos skirtos plačiajam vartotojų ratui. Populiariausios Linux distribucijos (pagal 2004 metų Slashdot.org apklausą) yra Slackware, Gentoo Linux, Fedora/Redhat, Mandriva Linux,Debian GNU/Linux , Suse Linux ir Knoppix. Auga Ubuntu distribucijos populiarumas. Debian kartais vadinama meta-distribucija, nes jos pagrindu kuriamos kitos distribucijos (pvz. Baltix, Knoppix, Ubuntu).





Nuorodos[keisti]