Sysadmin

Iš Žinynas.
Jump to navigation Jump to search

Kodėl mes mylime sysadminus?[keisti]

Šis straipsnis ne apie seksą ir ne apie gėjus. Ne apie technologijas ir ne apie informacinę visuomenę. Rašau apie žmones, kurie, mano manymu, sulaukia pernelyg mažai dėmesio palyginti su tuo, kokią reikšmę jų veikla turi mūsų kasdienybei. Nežinantiems, kas yra sysadminas – sistemų administratorius – patarčiau paskaitinėti šio straipsnio komentarus.

Jie niekada nepiketuoja

Aš labai gerbiu troleibusų vairuotojus, mokytojus ir žemdirbius. Kai šie žmonės sugalvoja piketuoti, tai mums sukelia daug keblumų. Mano kaimynė vėluoja į darbą. Iš pamokų paleistų vaikų keliai nežinomi. Tuo tarpu tais keliais, kuriuos blokuoja žemdirbiai, aš nevažinėju, todėl man, skirtingai nei valdžiai, žemdirbių piketai nebuvo baisūs.

Jei sysadminai sumanytų piketuoti, jiems tikrai nereikėtų serveriais blokuoti gatvių. Keli mygtukų paspaudimai ir visi galėtume prisiminti, kaip jautėsi mūsų protėviai, už grynus pinigus apsipirkinėję turguje. Išsitrauktume dviračius ir mintume į sodus ir kaimus, nes biuruose nebūtų ką veikti. Jokių finansinių operacijų, telefono skambučių, jokių klientų ir skolininkų sąrašų, jokių el. žinučių ir jokio interneto. Visai kaip žiauriausiuose apokalipsiniuose scenarijuose.

Sysadminai palaiko visus verslo (veiklos) procesus: bankuose, visose finansų institucijose, šiaip įmonėse, valdžios įstaigose. Šie žmonės tokie įtakingi, kad jų profsąjunga (jei tokia būtų) galėtų diktuoti Lietuvos Vyriausybei, o valdininkai šalia Prezidento nuotraukos ant sienos kabintų ir Sysadminų profsąjungos lyderio abrozdėlį.

Tačiau sysadminai niekada nepiketuoja. Jie net profsąjungos nekuria. Todėl mes juos mylime.

Žino ir tyli

Jie panašūs į kunigus. O kunigus tauta myli. Na, bent jau ta tautos dalis, kuri vaikšto į bažnyčią. Kunigai, kaip ir sysadminai, gali žinoti pačius slapčiausius žmonių gyvenimo užkaborius. Teoriškai, sysadmindai žino netgi daugiau, nes duomenų bazėse slypi daugiau informacijos, nei jos įmanoma susakyti kunigui į ausį per kelias minutes tupint klausykloje.

Tačiau sysadminams neįdomios mūsų nuodėmės. Net mūsų el. laiškai jiems įdomūs tik tuomet, jei jie kur nors užkliūna arba pasimeta. Tačiau net ir tokiu atveju baitai, kilobaitai, siuntimo data ir kiti kriterijai tampa svarbesni už žinutės turinį. Išsiaiškinę problemą, sysadminai pasistengs, kad ji ateityje neiškiltų. Ir mums nereikės kalbėti poterių ir prašyti atleidimo, nes sysadminai tiesiog gailestingi.

Todėl mes juos labai mylime.

Visada šalia

Tačiau kartais meilė sysadminams išblėsta. Taip dažniausiai nutinka praėjus maždaug porai mėnesių nuo paskutinio karto, kai sysadminas išgelbėjo įmonę nuo bankroto atstatęs visus pradingusius duomenis.

Gali susidaryti įspūdis, kad visos sistemos sėkmingai veiktų ir be sysadmino pagalbos. Jei taip manysite, sysadminas bus priverstas imituoti gedimus ir pradės tąsyti kokį nors laidą iš vieno biuro galo į kitą. Jūs niekada nesuprasite, ar tai tas pats laidas, ar tai kitas.

Todėl pasitikėkite sysadminu, net jei jo nematėte keletą savaičių. Jis visada atsidurs šalia (serverio), kai to labiausiai reikės (kai kas nors nulūš).

Abipusė meilė

O už ką sysadminai myli mus?

Už tai, kad neverčiame pildyti ataskaitų.

Už tai, kad sudarome sąlygas jiems ateiti į darbą, kada nori.

Už tai, kad leidžiame neplauti kavos puodelių.

Už tai, kad duodame jiems administruoti vis sudėtingesnes sistemas ir taip padedame išvengti rutinos.

Ir dar už kai ką.

Neskambinkite sysadminui

Jei esate IT kompanijos klientas, niekada neskambinkite tiesiai sysadminui. Taip, jie nešiojasi po du telefonus (skirtingo operatoriaus), taip, jie neišjunginėja telefonų nakčiai. Bet ne tam, kad paskambintumėte Jūs.

Skambinkite valdybos pimininkui, generaliniam direktoriui, vadybininkui, galiausiai – į „helpdesk‘ą“. Tik niekada neskambinkite tiesiai sysadminui. Jie turi savo prioritetus, ir jūsų mėginimas patekti į šių prioritetinių darbų viršų iš tikrųjų nublokštų jus į pačią apačią.

Sysadminai niekada nekrapšto nosies, jei kas nors neveikia. Jie suinteresuoti viską kuo greičiau sutvarkyti. Ir jūs jam niekaip negalite pagelbėti. Tačiau galite pakenkti: pradėkite sysadmino klausinėti: „Kada veiks?“, arba stovėkite jam už nugaros ir spoksokite į jo juodą monitorių.

Todėl sysadminai visada bus dėkingi, kad užuot stovėję kaip šešėlis, incidento sprendimo laiką išnaudosite nueidami į parduotuvę parnešti dėžutę šalto alaus.

Patarimai vadovams

Jei esate sysadmino tiesioginis vadovas, turite šį tą žinoti.

Visų pirma, niekada neprašykite sysadmino atsiskaityti, ką jis darė (šiandien, vakar, praėjusią savaitę). Jis savo paskirtį supranta kaip misiją užtikrinti, kad viskas veiktų. Jei paklausite: „Ar šiandien viskas veikia?“, - tai bus vykęs klausimas, kuris neužgaus sysadmino ir jo laisvės. Sysadminui visuomet atrodys, kad jūs pats (jo vadovas) neturite ką veikti, jei mėginate jį kontroliuoti.

Sysadmindų akimis, mes visi esame kita kasta (ko gero, žemesnė), tačiau jie linkę atleisti mūsų silpnybes (pavyzdžiui, mėginimus kontroliuoti). Jie taip pat atleidžia nemokšoms vartotojams, kurie prisigaudo kompiuterinių virusų arba per neapdairumą ištrina kokius nors failus. Todėl jie visuomet bus dėkingi, jei patylėsite, kol jie taisys jūsų kompiuterį.

Nedrauskite sysadminui susirašinėti interneto pokalbių kambariuose (chat – angl.) – tai būtų tas pats, kas uždrausti bet kuriai sekretorei kalbėtis.

Jei kada nors netyčia nulūš pats svarbiausias įmonės serveris, negrasinkite sysadminui, kad atleisite jį, jei jis nepašalins gedimo. Save gerbiantis sysadminas išgirdęs tokius žodžius iškart pradės daryti viską, kad tas serveris niekada neatsitiestų. Gerą sysadminą surasti sunkiau nei generalinį direktorių. Todėl sysadminas be jūsų kaip nors išsisuks, o štai jūs turėsite sugalvoti akcininkams labai įtikinamą istoriją.

Ir dar. Jei esate įmonės vadovas, neverskite sysadmino šnipinėti kitus įmonės darbuotojus. Jei norite, pats išmokite ir pats šnipinėkite. Žinokite, kad iki jūsų moralės lygio nusileidęs sysadminas gali vieną dieną parduoti (arba padovanoti) konkurentams CD su įmonės informacija. Taip pasielgęs, sysadminas jausis kaip Tadas Blinda.

O tadus blindas tauta myli.

Nepamirškime pasveikinti

Išoriškai sysadminai visiškai nepanašūs į minėtą herojų, nors Holivudo filmuose jie vaizduojami su dideliais storais akiniais, apšepusiomis barzdomis, susivėlę ir apskritai gan nevalyvi. Kiek perdėtas vaizdelis.

Iš tikrųjų, sysadminai yra labai įdomūs žmonės. Paprastai jie nemažai uždirba, todėl atostogų metu mėgsta keliauti po pasaulį, nardyti, skraidyti parasparniais ar šokinėti su parašiutais. Nenustebkite, jei jūsų įmonės sysadminas turi savo nuomonę apie Nyčę, moka gražiai piešti ir kolekcionuoja drugelius.

Nesu okulistas, tačiau mano manymu, jų akiniai niekuo nesiskiria nuo pardavimų vadybininkų. Barzdos ir šukuosenos – taip pat (vieno dalyko negaliu paaiškinti, kodėl sysadminai taip mėgsta picas?).

Sysadminai net ir savo profesinę šventę turi. Kaip tik šį, paskutinį liepos penktadienį. Nepamirškite sysadminų pasveikinti!

Geriausia dovana – nesuvaidintas dėmesys. Jei esate įmonės vadovas, paklauskite, kaip laikosi jūsų IT ūkis, kokių investicijų, kokios įrangos jam reikia? Kokias jie mato problemas, galimas grėsmes? Suplanuokite ir nupirkite tą reikiamą serverį ar duomenų saugyklą, apie kuriuos IT skyrius vis užsimena. Jų reikia ne sysadminui, o jūsų įmonei.

Jei esate IT skyriaus vadovas ir formaliai vadovaujate sysadminams, užsakykite torto, šampano (ir picų?).

Jei esate paprastas sysadmino bendradarbis, brūkštelkite jam trumpą sveikinimo el. laišką (ilgų jie neskaito) – sysadminai dėkingi žmonės ir atsimena ne tik daugiaženklius slaptažodžius, bet ir nuoširdžius kolegas.

Todėl mes juos ir mylime.